Wrastające paznokcie - bagatelizowany problem

Często bagatelizowaną dolegliwością jest wrastanie paznokci, jednak może doprowadzić do poważnego ograniczenia w chodzeniu, obniżyć nasze samopoczucie oraz powodować duże dolegliwości bólowe.

Zdrowo rosnący paznokieć jest przeźroczysty o lekkim zabarwieniu w kolorze skóry, lecz kiedy w fazie wzrostu napotyka na przeszkodę w postaci zbyt ciasnego obuwia lub jest uszkodzony mechanicznie, to w takim przypadku naroża płytki wbijają się w wał około paznokciowy  powodując  bolesne podrażnienie lub stan zapalny.

Wrastanie paznokcia spowodowane jest także:

 • Zmianami ortopedycznymi stopy
 • Uwarunkowaniami genetycznymi (szeroka stopa, za długie palce, głęboko osadzona płytka z  mięsistymi wałami  około paznokciowymi)
 • Złą pielęgnacją (nieodpowiednie lub zbyt mocne obcinanie paznokci, szczególnie rogów płytki)
 • Źle dobrane obuwie.

Co należy robić, aby unikać wrastania paznokci?

Paznokcie należy już od dziecka obcinać "na prosto", bez wycinania kątów paznokcia. Nie obcinać paznokci zbyt krótko, szczególnie u małych chłopców i osób uprawiających sport. Stosować pilnik szklany po obcięciu płytki paznokciowej.

Starannie dobierać obuwie. Nie kupować tanich butów z tworzywa. Dobierać rozmiar buta, również jego szerokość. Nie kupować dzieciom butów "na wyrost". Buty sportowe dobierać do rodzaju sportu. Buty na wysokim obcasie nosić zabezpieczając palce ortezami.

W przypadku nagłego wzrostu ciężaru ciała, również w ciąży, korzystać z porad w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Stosować profilaktycznie tamponadę i ortezy.
Przy występującej skłonności do wrastania paznokci systematycznie odwiedzać gabinety pielęgnacji stóp. Zwracać szczególną uwagę na chorych na cukrzycę. W tych przypadkach nie jest to luksus, tylko konieczność.

Stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stóp, ewentualnie środki zmiękczające płytkę paznokciową, w których dobraniu pomoże specjalista.

 • Udając się pierwszy raz na wizytę do Gabinetu Podologicznego, warto wiedzieć, o co zapyta doświadczony Podolog, by optymalnie dopasować zabieg do potrzeb naszych stóp.

 • Wyróżniamy 4 podstawowe postacie grzybicy stóp: międzypalcową, potnicowa, złuszczająca, wrzodziejąca. Grzybica paznokci rozpoczyna się od wolnego brzegu paznockie, staje się on zgubioły, kruchy,matowy, ma białawe zabarwienie i cienkie poprzeczne prążki, może stać się żółty, brązowy, zielony, a nawet czarny.

 • Zmiany zwyrodnieniowe kości zaburzają biomechanikę stopy, co prowadzi do lokalnych przeciążeń i powstawania bolesnych modzeli i nagniotków.

 • W trakcie oceny stanu stóp Podolog zwróci uwagę na następujące czynniki: nawilżanie – przesuszenie skóry ->jako skutek choroby przewlekłej ( niedoczynność tarczycy,cukrzyca, AZS), błędy pielęgnacyjne maceracja ...

 • Cukrzyca jest zespołem różnych genetycznych uwarunkowanych i nabytych zaburzeń metabolicznych, których wspólną cechą jest nietolerancja glukozy i hiperglikemii oraz pojawienie się z upływem czasu w układzie naczyniowych,nerwowym i innych zmian, określających mianem przewlekłych powikłań tej choroby.

 • Kość piętowa jest największą kością stopy. To na niej przed wszystkim opiera się ciężar ciała i to ona również amortyzuje wstrząsy,które pojawiają się podczas chodzenia. Tworzenie się pęknięć zwłaszcza na brzegach pięt jest spowodowane wysuszeniem skóry i nadmiernym rogowaceniem naskórka, czyli tak zwaną hyperkeratozą.

 • Modzele i nagniotki są bardzo powszechnym problemem,będącym reakcją na stały ucisk i tarcie. Powstające problemy z modzelami lub nagniotkami świadczą często o deformacjach w obrębie stóp oraz obecności punktów nadmiernego ucisku.

 • Chirurgiczne metody zrywania wrastających paznokci nowoczesna, zachodnioeuropejska podologia uważa za błąd w sztuce. Zabiegi takie często nie przynoszą efektu terapeutycznego (często wręcz przeciwnie, po zabiegu paznokieć wrasta jeszcze mocniej), są bolesne i wymagają przynajmniej kilkudniowego zwolnienia lekarskiego z pracy.

 • Są to wyjątkowe gabinety! Pracują w nich osoby, posiadające zaświadczenia o odbyciu kursu dla specjalistów ds. pielęgnacji stóp. Kim jest specjalista ds. pielęgnacji stóp? To kosmetyczki i rehabilitanci, którzy potrafią w fachowy sposób zająć się nogami pacjenta zarówno zdrowego, jak i chorego.

 • Często bagatelizowaną dolegliwością jest wrastanie paznokci, jednak może doprowadzić do poważnego ograniczenia w chodzeniu, obniżyć nasze samopoczucie oraz powodować duże dolegliwości bólowe.