Stopa cukrzycowa

Cukrzyca jest zespołem różnych genetycznych uwarunkowanych i nabytych zaburzeń metabolicznych, których wspólną cechą jest nietolerancja glukozy i hiperglikemii oraz pojawienie się z upływem czasu w układzie naczyniowych,nerwowym i innych zmian, określających mianem przewlekłych powikłań tej choroby.

Odmiany choroby:

 • stopą cukrzycową niedokrwienną charakteryzuje skóra sucha, gładka , lśniąca i napięta. Nieodłącznym objawem jest brak tętna.
 • stopa cukrzycowa neuropatyczna jest wynikiem upośledzenia stopy. Chory ma obniżoną lub całkowitą utratę czucia.
 • stopa cukrzycowa mieszana łączy w sobie cechy stopy neuropatycznej i niedokrwionej. Ten typ stopy cukrzycowej jest najczęstszym.

Nieprawidłowa pielęgnacja stopy cukrzycowej może doprowadzić do wielu powikłań np. uszkodzenia skóry podczas niewłaściwego obcinania paznokci,powstaje trudno gojące się owrzodzenie i w najgorszym przypadku konieczność amputacji kończyny.

Podolog w Instytucie Kosmetycznym Maxima przeprowadzi dokładny wywiad oraz założy kartę pacjenta, w której zawarte są najważniejsze informacje dotyczące chorego. Jeśli pacjent odczuwa temperaturę,wibracje czy dotyk wówczas specjalista przeprowadza ramowy zabieg pielęgnacyjny polegający na prawidłowym skróceniu paznokci, usunięciu zrogowaciałego naskórka , modzeli i ewentualnych odcisków.

Informuje także pacjenta w jaki sposób powinien sam dbać o stopy oraz dobiera odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej.

 • Udając się pierwszy raz na wizytę do Gabinetu Podologicznego, warto wiedzieć, o co zapyta doświadczony Podolog, by optymalnie dopasować zabieg do potrzeb naszych stóp.

 • Wyróżniamy 4 podstawowe postacie grzybicy stóp: międzypalcową, potnicowa, złuszczająca, wrzodziejąca. Grzybica paznokci rozpoczyna się od wolnego brzegu paznockie, staje się on zgubioły, kruchy,matowy, ma białawe zabarwienie i cienkie poprzeczne prążki, może stać się żółty, brązowy, zielony, a nawet czarny.

 • Zmiany zwyrodnieniowe kości zaburzają biomechanikę stopy, co prowadzi do lokalnych przeciążeń i powstawania bolesnych modzeli i nagniotków.

 • W trakcie oceny stanu stóp Podolog zwróci uwagę na następujące czynniki: nawilżanie – przesuszenie skóry ->jako skutek choroby przewlekłej ( niedoczynność tarczycy,cukrzyca, AZS), błędy pielęgnacyjne maceracja ...

 • Cukrzyca jest zespołem różnych genetycznych uwarunkowanych i nabytych zaburzeń metabolicznych, których wspólną cechą jest nietolerancja glukozy i hiperglikemii oraz pojawienie się z upływem czasu w układzie naczyniowych,nerwowym i innych zmian, określających mianem przewlekłych powikłań tej choroby.

 • Kość piętowa jest największą kością stopy. To na niej przed wszystkim opiera się ciężar ciała i to ona również amortyzuje wstrząsy,które pojawiają się podczas chodzenia. Tworzenie się pęknięć zwłaszcza na brzegach pięt jest spowodowane wysuszeniem skóry i nadmiernym rogowaceniem naskórka, czyli tak zwaną hyperkeratozą.

 • Modzele i nagniotki są bardzo powszechnym problemem,będącym reakcją na stały ucisk i tarcie. Powstające problemy z modzelami lub nagniotkami świadczą często o deformacjach w obrębie stóp oraz obecności punktów nadmiernego ucisku.

 • Chirurgiczne metody zrywania wrastających paznokci nowoczesna, zachodnioeuropejska podologia uważa za błąd w sztuce. Zabiegi takie często nie przynoszą efektu terapeutycznego (często wręcz przeciwnie, po zabiegu paznokieć wrasta jeszcze mocniej), są bolesne i wymagają przynajmniej kilkudniowego zwolnienia lekarskiego z pracy.

 • Są to wyjątkowe gabinety! Pracują w nich osoby, posiadające zaświadczenia o odbyciu kursu dla specjalistów ds. pielęgnacji stóp. Kim jest specjalista ds. pielęgnacji stóp? To kosmetyczki i rehabilitanci, którzy potrafią w fachowy sposób zająć się nogami pacjenta zarówno zdrowego, jak i chorego.

 • Często bagatelizowaną dolegliwością jest wrastanie paznokci, jednak może doprowadzić do poważnego ograniczenia w chodzeniu, obniżyć nasze samopoczucie oraz powodować duże dolegliwości bólowe.