Udając się pierwszy raz na wizytę do Gabinetu Podologicznego, warto wiedzieć, o co zapyta doświadczony Podolog, by optymalnie dopasować zabieg do potrzeb naszych stóp.
Kość piętowa jest największą kością stopy. To na niej przed wszystkim opiera się ciężar ciała i to ona również amortyzuje wstrząsy,które pojawiają się podczas chodzenia. Tworzenie się pęknięć zwłaszcza na brzegach pięt jest spowodowane wysuszeniem skóry i nadmiernym rogowaceniem naskórka, czyli tak zwaną hyperkeratozą.
W jednostce chorobowej jaką są pękające pięty wyróżniamy objawy:
- pęknięcia wilgotne – powstałe na skutek maceracji skóry,spowodowanej nadmierną potliwością stóp lub długotrwałym kontaktem z wodą .Towarzyszące pęknięciom skóry zakażenia bakteryjne mogą być zarówno przyczyną jak i skutkiem sączących się ran.
- pęknięcia suche - wywołane zmniejszonym lub zaburzonym wydzielaniem potu,skutkujące nadmiernym rogowaceniem. Dochodzi do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry, czyli utraty wilgotności i elastyczności. Najczęściej małe i suche pęknięcia są początkowym etapem tworzenia się pęknięć wilgotnych.
Pęknięcia wyglądają jak szczeliny , zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku krwawią , a niekiedy nawet ropieją.
Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przez poranioną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy. Łatwo wtedy o zakażenie i poważne problemy zdrowotne.
Dlatego pęknięć nie wolno bagatelizować.
Niezbędna jest wówczas wizyta u Podologa, który w profesjonalny sposób przy użyciu odpowiednich narzędzi i preparatów zajmie się stopami, oceni schorzenia, zdefiniuje przyczynę, wykona opatrunek. Zabieg należy powtarzać, aż do całkowitego wyleczenia.
W walce z tym schorzeniem istotna jest regularna terapia domowa.
Doświadczony Podolog wskaże odpowiedni preparat oraz sposób jego stosowania.