Modzele, nagniotki, odciski

Modzele i nagniotki są bardzo powszechnym problemem,będącym reakcją na stały ucisk i tarcie.
Powstające problemy z modzelami lub nagniotkami świadczą często o deformacjach w obrębie stóp oraz obecności punktów nadmiernego ucisku.

Modzele to rozlane,równomiernie,nieostro odgraniczone pogrubienia warstwy rogowej o woskowo-żółtym zabarwieniu. Przyczyną ich powstawania mogą być deformacje kostno-stawowe ,takie jak np. halluksy.

Nagniotki/odciski to miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka,wyraźnie odgraniczone, z mniej lub bardziej twardym trzpieniem, wrastający w głąb tkanek miękkich. Nagniotki zajmują zwykle niewielką powierzchnię,są bolesne przy ucisku. Dlatego lokalizacją nagniotków są najczęściej miejsca deformacji palców lub stopy oraz powierzchnie uciskane przez źle dopasowane obuwie. Oprócz odcisków z twardym trzpieniem pojawiają się odciski miękkie,spowodowane nadmierną maceracja i w konsekwencji uciskiem stycznym powierzchni.

Niezmiernie ważne jest rozpoznanie i ocena chorej skóry.

Po dokładnej analizie Podolog przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwa odcisk. Do usuwania odcisków i modzeli w Instytucie Kosmetycznym Maxima najczęściej stosuje się środki złuszczające,odpowiednio dobrane frezy oraz preparaty do odkażania.

W trosce o nasze stopy nie powinniśmy więc zwlekać z wizytą u Podologa.

  • Udając się pierwszy raz na wizytę do Gabinetu Podologicznego, warto wiedzieć, o co zapyta doświadczony Podolog, by optymalnie dopasować zabieg do potrzeb naszych stóp.

  • Wyróżniamy 4 podstawowe postacie grzybicy stóp: międzypalcową, potnicowa, złuszczająca, wrzodziejąca. Grzybica paznokci rozpoczyna się od wolnego brzegu paznockie, staje się on zgubioły, kruchy,matowy, ma białawe zabarwienie i cienkie poprzeczne prążki, może stać się żółty, brązowy, zielony, a nawet czarny.

  • Zmiany zwyrodnieniowe kości zaburzają biomechanikę stopy, co prowadzi do lokalnych przeciążeń i powstawania bolesnych modzeli i nagniotków.

  • W trakcie oceny stanu stóp Podolog zwróci uwagę na następujące czynniki: nawilżanie – przesuszenie skóry ->jako skutek choroby przewlekłej ( niedoczynność tarczycy,cukrzyca, AZS), błędy pielęgnacyjne maceracja ...

  • Cukrzyca jest zespołem różnych genetycznych uwarunkowanych i nabytych zaburzeń metabolicznych, których wspólną cechą jest nietolerancja glukozy i hiperglikemii oraz pojawienie się z upływem czasu w układzie naczyniowych,nerwowym i innych zmian, określających mianem przewlekłych powikłań tej choroby.

  • Kość piętowa jest największą kością stopy. To na niej przed wszystkim opiera się ciężar ciała i to ona również amortyzuje wstrząsy,które pojawiają się podczas chodzenia. Tworzenie się pęknięć zwłaszcza na brzegach pięt jest spowodowane wysuszeniem skóry i nadmiernym rogowaceniem naskórka, czyli tak zwaną hyperkeratozą.

  • Modzele i nagniotki są bardzo powszechnym problemem,będącym reakcją na stały ucisk i tarcie. Powstające problemy z modzelami lub nagniotkami świadczą często o deformacjach w obrębie stóp oraz obecności punktów nadmiernego ucisku.

  • Chirurgiczne metody zrywania wrastających paznokci nowoczesna, zachodnioeuropejska podologia uważa za błąd w sztuce. Zabiegi takie często nie przynoszą efektu terapeutycznego (często wręcz przeciwnie, po zabiegu paznokieć wrasta jeszcze mocniej), są bolesne i wymagają przynajmniej kilkudniowego zwolnienia lekarskiego z pracy.

  • Są to wyjątkowe gabinety! Pracują w nich osoby, posiadające zaświadczenia o odbyciu kursu dla specjalistów ds. pielęgnacji stóp. Kim jest specjalista ds. pielęgnacji stóp? To kosmetyczki i rehabilitanci, którzy potrafią w fachowy sposób zająć się nogami pacjenta zarówno zdrowego, jak i chorego.

  • Często bagatelizowaną dolegliwością jest wrastanie paznokci, jednak może doprowadzić do poważnego ograniczenia w chodzeniu, obniżyć nasze samopoczucie oraz powodować duże dolegliwości bólowe.